Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Grupa II rok szkolny 2023/24

Nauczycielki grupy II w roku szkolnym 2023/2024

mgr Beata Taraska

mgr Barbara Kowalska

Woźna:

Olga Szuland

Oto Ja

Dzieci poznają budowę swojego ciała. Poznają również zmysły, dzięki którym odbierają otaczającą rzeczywistość oraz emocje, za pomocą których przekazują swoje aktualne uczucia.

 

Bezpieczeństwo na drodze

Jak być bezpiecznym na drodze?
Dzieci w teorii i w praktyce zdobywają wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu ulicznym

 

Czerwone jabłuszko

28 września obchodzony jest na całym świecie Dzień Jabłka. Przedszkolaki uczciły ten dzień przygotowując pyszny sok.

 

Owocowe szaleństwo

Przedszkolaki rozpoznawały i nazywały owoce. określały, kształty, kolory i wartości smakowe. Wiedzą, że spożywanie owoców dostarcza mnóstwa witamin, dlatego zrobiły pyszne szaszłyki owocowe i poczęstowały nimi swoich kolegów z przedszkola

Warzywa

"Chcesz być zwinny jak wiewiórka?

Chcesz być szybki jak zajączek?

Chcesz być silny tak jak miś?

Więc warzywa jedz już dziś!"

Grupa 2 polisensorycznie poznaje warzywa

Alpaki

Alpaki to bardzo sympatyczne zwierzęta, które aż chce się przytulic. Dzieci mogły spędzić z nimi trochę czasu w ogrodzie przedszkolnym i poznać ich zwyczaje.

Przygotowania zwierząt do zimy

Śpiochy i nie śpiochy-czyli poznajemy przygotowania zwierząt do zimy.

Zwierzęta domowe

 "Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa" Zwierzęta domowe-ulubieńcy dzieci z grupy 2

W salonie fryzjerskim

Dzieci z naszego przedszkola w ramach poznawania zawodu fryzjera udały się na wycieczkę do pobliskiego zakładu fryzjerskiego. Przedszkolaki obejrzały z zainteresowaniem wyposażenie  salonu oraz znajdujące się tam sprzęty. Nasi podopieczni mieli możliwość obejrzenia z bliska pracy fryzjerki.

Poczta

Dzieci poznały drogę jaką musi odbyć list zanim trafi do adresata. Poznały pracę listonosza oraz odwiedziły Urząd Pocztowy, w którym samodzielnie kupiły pocztówkę, kopertę i znaczek. Następnie wspólnymi siłami z pomocą Pani napisały pozdrowienia dla wszystkich dzieci, Pani Dyrektor i innych pań z naszego przedszkola. List został wysłany.

Misiowy tydzień

Z okazji zbliżającego się święta wszystkich misiów na całym świecie, dzieci poznały historie niektórych sławnych misiów np. Paddingtona, Misia Uszatka, niedźwiedzia Wojtka no i oczywiście Kubusia Puchatka. Rozpoznawały również różne inne misie. Była "misiowa" matematyka - " Gdzie jest miś?" czyli położenie przedmiotów w przestrzeni, "misiowe" karty pracy" oraz wykonanie misiów z płyt CD.

Gimnastyka dla smyka

"Ta gimnastyka to fajna sprawa dla nas wszystkich to zabawa. Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu w górę skok."

Dzieci poznały pozycje wyjściowe do ćwiczeń gimnastycznych.

Mój przyjaciel pies

W grudniu do przedszkola przyszli na czterech łapach szczególni goście – 4 psy o różnych rasach.

W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się jakie zasady obowiązują  podczas zabawy z psem, jak prawidłowo go głaskać, a także, w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga. Przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy. Dzieci nauczyły się prawidłowego kontaktu ze zwierzęciem, nabrały pewności siebie i przełamały lęki. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo radości u wszystkich przedszkolaków, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.

4 grudnia Dzień górnika

Dzieci 4 grudnia z okazji Dnia Górnika- tradycyjnego święta górniczego poznały na czym polega ciężką i często niebezpieczna praca przy wydobyciu węgla. Uczestnicząc w aktywnym słuchaniu opowiadania pt. "Rozgniewany węgielek" zdobyły wiadomości o znaczeniu węgla kamiennego

Świąteczne warsztaty plastyczne w centrum zajęć pozaszkolnych

05 grudnia dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych w CZP nr 1 filia nr 3, podczas których wykonały ozdobę świąteczną

Święta tuż, tuż

W kącie naszej sali pięknie przystrojona, piękna choineczka uśmiecha się do nas. Na niej bombki,łańcuch, lampki kolorowe . Gwiazdeczki prześliczne złote i bajkowe.

Piernikowy zawrót głowy

W święta Bożego Narodzenia wśród wielu tradycyjnych potraw nie może zabraknąć pierników pachnących słodko korzennymi przyprawami.

Jak mierzymy czas?

Tik i tak. Tik i tak. Któż to spieszy się aż tak?

Każde tik i każde tak daje ludziom ważny znak.

Jest godzina na śniadanie, na zabawę, na czytanie.

Biegną też we śnie godziny, bo czas nie śpi, gdy my śpimy.

Bo czas płynie niczym rzeka,wciąż do przodu

nie narzeka na brak czasu, na spóźnienie, na zbyt krótkie okamgnienie.

W pierwszym tygodniu stycznia dzieci rozwiązywały zagadkę upływającego czasu.

Zimą pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom

"Lata ptaszek po ulicy szuka sobie ziarn pszenicy.

Ale ziarnek ani śladu. Będzie ptaszek bez obiadu.

Lata ptaszek po ulicy, szuka sobie ziarn pszenicy.

Tu poleci, tam poleci. Dajcie jeść ptaszkowi dzieci."

Dbając o okoliczne ptaki dzieci samodzielnie wykonały ptasie przysmaki i wywiesiły je w ogrodzie przedszkolnym. Wyjście do ogrodu było też okazją do spontanicznych zabaw ruchowych pomimo mroźnej pogody i lekko pruszącego śniegu.

Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka

Z okazji święta Babci i Dziadka dzieci poznały i nazywały członków bliższej rodziny. Samodzielnie wykonały prezenty dla swoich babć i dziadków.

Gimnastyka ważna sprawa

Ruch jest stymulatorem rozwoju. Każdy dzień w przedszkolu powinien być przepełniony różnymi formami ruchu. Prawidłowo przygotowane i przeprowadzone zabawy ruchowe, ćwiczenia poranne oraz zestawy ćwiczeń to sposób na kształtowanie dobrej kondycji fizycznej dziecka. Dzieci wybrały się dzisiaj na zimową "wycieczkę". Przeskakiwały zaspy, lepiły bałwana

Bałwankowa rodzina

Stoisz smutny nasz bałwanku że spuszczoną głową. Może chciałbyś mieć przy sobie panią bałwankową. Oj tak tak,oj tak tak dobrej żony wciąż mi brak. Stoi bałwan z bałwankową w środku zaś bałwanek. Jeszcze chwilka i rozpoczną swój zimowy taniec. Oj tak tak, oj tak tak przydałby się jeszcze brat. Już wesoło dwa bałwanki tańczą z rodzicami I my także się pobawmy razem z bałwankami.

Bawimy się jogą

Ćwiczenia jogi sprzyjają umiejętności skupiania uwagi i koncentracji. Powtarzanie pozycji czyli asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Ćwiczenia jogi wyciszają i relaksują. Wciąż jednak dla dzieci najważniejsze jest to, że joga jest zabawą i to zabawą w grupie, dzięki czemu sprzyja integracji. Ćwiczenia jogi odbywają się w grupie raz w tygodniu.

Na dalekiej północy

Dzieci poznały zwierzęta zamieszkujące Arktykę i Antarktydę. Aktywnie uczestniczyły w słuchaniu wiersza "Odarpi syn Egigwy" ilustrując jego treść obrazkami w chronologicznej kolejności. Poznały również ciekawostki dotyczące życia Eskimosów.

Zabawy z cieczą nienewtonowską

Wystarczy wymieszać trochę mąki ziemniaczanej i wody,aby powstała substancja która czasem zachowuje się jak ciało stałe a czasem jak ciecz. Wszystko zależy od siły użytej wobec niej. Ciecz nienewtonowska to wspaniałe ćwiczenie sensoryczne. Rewelacyjna zabawa,która pozwala poznać prawa fizyki rządzące światem... i je łamać!

Ruch to świetna zabawa

Korzystając z pięknej przedwiosennej pogody grupa odwiedziła nowy plac zabaw w zrewitalizowanym Parku Staromiejskim.

Podróż w kosmos

Gdy zgasną wszystkie światła a Słońce oczy zmruży na niebie pojawi się mapa kosmicznej podróży. Ile gwiazd błyszczących i migoczących na niebie, tyle odległych galaktyk i planet we wszechświecie. Ciemna otchłań pełna niezbadanych miejsc. Wielu się zastawia gdzie jej początek jest. Dzieci zgłębiały tajemnice kosmosu

Egzotyczne zwierzeta

COŚ SIĘ SKRADA,COŚ SZELEŚCI DŻUNGLA STO TAJEMNIC MIEŚCI. Dzieci poznały dzikie, egzotyczne zwierzęta i naturalne środowiska w jakich żyją (sawanna,dżungla,lasy tropikalne) bądź miejsca ,w których można je spotkać (Park Safari,ZOO).

Marcowa pogoda

"W marcu jak w garncu" jak mówi przysłowie. Dzieci poznały jego znaczenie. Rozpoznawały różne stany atmosferyczne towarzyszące marcowej pogodzie.

 

 

Liczymy pierwsze kwiaty

Wiosno, wiosno, ach to ty!

21 marca dzieci przywitały kalendarzową wiosnę. Poznały oznaki wiosny, powracające po zimie ptaki. Słuchały wiosennych ciekawostek.

Zakladamy zielony ogródek

Wraz z nastaniem wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia nie może zabraknąć zielonego ogródka w klasie. Dzieci samodzielnie wysiały rzeżuchę i owies.