Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Grupa III rok szkolny 2023/24

Nauczycielki grupy III w roku szkolnym 2023/2024

mgr Katarzyna Marcinów

mgr Justyna Walenciak

Woźna: Katarzyna Poławska

Wracamy do przedszkola

Dzieci w świetnych humorach i nastrojach wróciły do przedszkola. Przypomnieliśmy sobie zasady panujące w przedszkolu, dobre oraz złe zachowania. Używanie magicznych słów: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.Jesteśmy gotowi na potwornie dobry rok.

Figury geometryczne

My figury dobrze znamy,
więc je chętnie utrwalamy.
Jest prostokąt, trójkąt, koło i z kwadratem nam wesoło.

 

Ruch to zdrowie

"GRUPA TRZECIA o tym wie:
Chcesz być zdrowy - ruszaj się
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły, jest zabawa.
My o zdrowie swoje dbamy,
z przyjemnością się ruszamy"

https://fb.watch/neMbXjfICy/

https://fb.watch/neMcmXL0FW/

https://fb.watch/neMcPNFk_n/

https://fb.watch/neMdeApKu6/

Owoce i warzywa

Każdy przedszkolak wie, aby być pięknym i młodym należy jeść dużo warzyw i owoców. Dzieci wiedzą jakie korzyści przynosi nam jedzenie warzy i owoców. wykonały piękne prace plastyczne - wydzieranka owocowa, ułożenie obrazu jesiennego sadu podczas lekcji ciszy (metoda Marii Montessori) oraz marchewki 3D z pomarańczowych pasków. Dzieci nauczyły się również na pamięć wiersza o warzywach

/uploads/636c467e15b9d/pages/44/content/382927925_6626856437408133_4696631540117760218_n.mp4

/uploads/636c467e15b9d/pages/44/content/383708920_6659033804177657_8521354248955476733_n.mp4

Jesień w parku

Dzieci poznawały jesienne parkowe kolory. Nazywały drzewa z jakich spadają jesienne dary. Układały jesienne wzory z kasztanów, żołędzi czy orzechów. Wykonały pracę plastyczną łączącą ze sobą różne techniki oraz grafomotorykę

Jesienny las

W minionym tygodniu poznawaliśmy jesienny las, jego roślinność i mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, że niektóre zwierzęta zapadają w zimowy sen. Poznaliśmy zasady zachowania w lesie. Dużo czasu poświęciliśmy zabawom z wykorzystaniem materiału przyrodniczego

 

Każdy przedszkolak dobrze wie, że bez porannej gimnastyki w przedszkolu nudzi się. ruch jest nieodzowną potrzebą dziecka w wieku przedszkolnym. Kiedy pogoda za oknem pochmurna i deszczowa zawsze do naszej dyspozycji zostaje sala gimnastyczna, na której świetnie się bawimy i ćwiczymy, wykorzystując różne przybory gimnastyczne

Alpaki

Alpaki to bardzo sympatyczne zwierzęta, które aż chce się przytulic. Dzieci mogły spędzić z nimi trochę czasu w ogrodzie przedszkolnym i poznać ich zwyczaje.

Pan listonosz

" Przez ulice długie, od samego rana,

idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.

Czy pogoda, czy dzień mglisty, pan listonosz nosi listy.

Dzieci wiedzą kim jest pani listonosz i jakie są jego atrybuty oraz co możemy znaleźć na poczcie. Wiedzą jak adresować koperty i jaką drogę musi przejść list, aby dotrzeć do odbiorcy. Wybrały się również na pocztę, by podejrzeć pracę pocztowca.

 

Zwierzęta domowe

Dzieci poznały zwierzęta, które możemy trzymać w domu. Każde dziecko opowiedziało o swoim pupilu, jak wygląda, jakie ma przyzwyczajenia. Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o swoje zwierzątko - trzeba karmić, wychodzić na spacery, czesać i szczotkować.

Ścieżka sensoryczna

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu mózg otrzymując informacje ze wszystkich systemów zmysłowych rozpoznaje je, przekształca i integruje je ze sobą. Nasze przedszkolaki korzystają z materiałów przygotowanych przez panie nauczycielki. Dzieci wykonują różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne, masaże z wykorzystaniem piłeczek sensorycznych, pokonują różnego rodzaju ścieżki sensoryczne. Dzieci podczas zajęć poznają i korzystają z różnego rodzaju faktur, które przynoszą im dużo satysfakcji.

/uploads/636c467e15b9d/pages/44/content/sensor1f.mp4

/uploads/636c467e15b9d/pages/44/content/sensor2f.mp4

Przygotowania zwierząt do zimy

Wiele zwierząt na okres zimy zapada w głęboki sen. W tym czasie należy dbać o to, by nie zakłócać ich spokoju. Dzieci poznały zwierzęta, które zapadają w hibernację, a które pozostają  z nami przez całą zimę. Wykonały również samodzielnie prace plastyczną 3D "Lisek"

Ćwiczyć każdy może

Realizując innowację pedagogiczną "Step by Step"  dzieci utrwalają pozycje wyjściowe do ćwiczeń, kształtując prawidłową postawę ciała oraz poczucie rytmu.

Matematyka z jeżem

Dzieci z jeżem Stefanem utrwalały jesienną matematykę. Liczyły i przeliczały jabłka. Rozwiązywały proste zadania matematyczne. I śpiewały piosenkę o jabłuszkach. Wykonały również pracę plastyczną - jeż Stefan przygotowuje się do snu zimowego.

/uploads/636c467e15b9d/pages/44/content/piosenka_o_jabluszku.mp4 

Jesienna pogoda

Dzieci poznały różne zjawiska pogodowe - deszcz, grad, burza, słońce, tęcza itp. Wysłuchały historyjki obrazkowej "Jesienna pogoda". Dobierały elementy pogody do odpowiedniej pory roku. odszukiwały również w sali kalosze zgodne z opisem czytanym przez nauczyciela.

Zabawy z misiem

Wielkimi krokami zbliża się Święto Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Słuchały i układały historyjkę obrazkową o głodnym misiu. Brały udział w zabawach matematycznych, w których: musiały opatrzeć misia, ułożyć misie od największego do najmniejszego i przyporządkować im ich domki oraz rozkodować planszę. Na koniec liczyły kropki kostki do gry i przyporządkowywały im odpowiednią liczbę. Dzieci zadania wykonywały w parach i uczyły się dzięki temu współpracy i wzajemnego zrozumienia.

Mój przyjaciel pies

W grudniu do przedszkola przyszli na czterech łapach szczególni goście – 4 psy o różnych rasach.

W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się jakie zasady obowiązują  podczas zabawy z psem, jak prawidłowo go głaskać, a także, w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga. Przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy. Dzieci nauczyły się prawidłowego kontaktu ze zwierzęciem, nabrały pewności siebie i przełamały lęki. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo radości u wszystkich przedszkolaków, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.

Barbórka

Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.

Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.

Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony.

Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym wytrwałym.

Dzieci poznały ciężką pracę górnika. Wirtualnie oglądały wnętrze kopalni soli oraz węgla kamiennego. Poznały produkty do których potrzebny jest węgiel i sól. Zostały zapoznane z górniczym ubiorem oraz jego symboliką.

Coraz bliżej święta

Dzieci przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Ubierały wspólnie choinkę, która zabłysła milionami kolorowych światełek. Zakładały na gałązki choinkowe kolorowe bombki i łańcuchy. W imieniny świętego Mikołaja przedszkolaki zrobiły jego portret, wykorzystując technikę papieroplastyki.

Warsztaty logopedyczne

Rada pedagogiczna razem z dyrektorem przedszkola wzięła udział w zajęciu pokazowym przeprowadzonym prze specjalistę z zakresu logopedii panią Katarzynę Marcinów. Celem zajęcia było wywoływanie głoski "sz". Cały pokaz składał się z zabaw i ćwiczeń oddechowych, różnicowaniu głosek "s" - "sz" a to wszystko odbywało się w odsłonie świątecznych pomocy dydaktycznych oraz dekoracji.

Choinka od Centrum Krwiodawstwa

Dzieci otrzymały dzisiaj od Centrum Krwiodawstwa w Łodzi przepiękną choinkę. Akcja rozdawania choinek kierowana jest do osób, które oddają swoją krew, by pomóc innym. Dla nas to piękny gest, który uświadamia nam potrzebę niesienia pomocy potrzebującym. Pamiętajmy o innych zawsze, ale szczególnie w czasie przedświątecznym.

Świąteczne kartki

Nieodzownym symbolem Świąt Bożego Narodzenia są kartki świąteczne wysyłane do krewnych i przyjaciół. Kartki, szczególnie wykonane samodzielnie, sprawiają radość wykonawcom, a obdarowanym przysparzają wielu wzruszeń. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dzieci wykonały kartki bożonarodzeniowe. Super zabawa dostarczyła przedszkolakom mnóstwo radości i rozwinęła ich kreatywność.

Kalendarz z porami roku

Dzieci wiedzą czym są kalendarze i do czego służą. Rozpoznawały i nazywały pory roku oraz kolory i zjawiska im towarzyszące. Powoli staramy nauczyć się nazw miesięcy. Wiemy za to, że każda pora roku ma po trzy miesiące. dzieci wykonały prace plastyczną "Drzewo w różnych porach roku"

 

Na dalekiej północy

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o życiu pingwinów, ich zwyczajach i że mimo to ptaki to wcale nie potrafią latać, a skrzydła służą im do zupełnie innych celów. Rozwiązywały zagadki słowne o zwierzętach pochodzących z krainy wiecznych mrozów. Wprowadzone zostały znaki matematyczne: < = >. Dzieci również odtwarzały zimowe wzory w dwóch wersjach z wzorem i bez wzoru.

Folia aluminiowa, farby, co z tego powstanie?

Dzieci rozwiązywały zadania matematyczne z wykorzystaniem sylwet pingwinów oraz tablicy matematycznej. Wykonały również przepiękne zimowe obrazy malowane farbami na folii aluminiowej.

Ćwiczenia na stepach

Zdrowie ma się tylko jedno.

Różni ludzie tak mawiają,

lecz ciekawe, czy codziennie o to zdrowie mądrze dbają?

Pierwsza z zasad bardzo ważnych,

to codzienna porcja ruchu.

Biegaj, skacz, uprawiaj sporty, wtedy będziesz silny, zuchu.

Dzieci rozpoczęły tydzień od dużej porcji ruchu, wykorzystując również do ćwiczeń stepy

Babcia i dziadek

Idzie babcia tup, tup, tup,

obcasikiem stuk, stuk, stuk.

A za babcią hop, hop, hop

skacze wnuczka w trop.

Idzie dziadek tup, tup, tup,

do drzwi puka puk, puk, puk:

- Otwierajcie szybko drzwi,

z zakupami ciężko mi!

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci układały drzewo rodziny, nazywały członków rodziny. Wypowiadały się na temat swoich babć i dziadków. wykonały również pracę plastyczną "Moja babcia i mój dziadek"

Karnawał

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Dzieci dowiedziały się z czym kojarzy się karnawał. W jakich miejscach są najpopularniejsze zabawy karnawałowe. Za co można przebrać się na bal. Rozwiązywały zagadki "Za co przebrała się kropka?" oraz wykonały samodzielnie własne maski karnawałowe

Dzień klocków Lego

29 stycznia 2024r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lego. Z tej okazji dzieci poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię każdego przedszkolaka. Dziecko może wymyślać swoje własne budowle. Budując według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, trenuje koncentrację i rozwiązuje problemy, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Zabawa klockami to doskonała rozrywka dla dzieci w praktycznie każdym wieku, pozwalająca na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Bałwan - zimowy ludzik

Patrząc na bałwana, można odnieść wrażenie, że przedstawia on postać ludzką. Składa się z 3 kul, które tworzą nogi, tułów i głowę. Oczy, usta i guziki wykonane są z niewielkich węgli, nos z marchewki, głowę przykrywa garnek lub wiadro, a ręce ma z patyków. Dzieci odkrywały uroki zimy, niestety tylko w sali przedszkolnej ponieważ na dworze panuje iście jesienna pogoda.

Walentynki

Dzieci poznały historię patrona Walentynek - św. Walentego. Wykonały również Walentynki dla swoich bliskich

Zabawy z literami

Zabawy z literami to świetna sprawa na utrwalenie obrazu graficznego poznanych do tej pory liter.

Ruch to zdrowie

Dynamiczne zabawy pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy i sylwetki, wpływają na odpowiednią kondycję fizyczną oraz zapewniają odprężenie. Zabawa ruchowa pobudza układ mięśniowy, ale również serce i płuca, co ma szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, kiedy nasze dziecko szybko się rozwija.

Zdrowe odżywianie

"Co jest dobre a co złe, o tym przedszkolak już wie" - pod takim hasłem odbyły się zajęcia ukazujące prawidłowe zbilansowanie diety oraz ograniczenie spożywania cukrów. Dzieci dowiedziały się czym jest piramida żywieniowa i jakie produkty wchodzą w jej skład. potrafią odróżnić produkty zdrowe od mniej zdrowych. Znają skutki nadmiernego spożywania cukru. Poznały również zamienniki białego cukru, przygotowując pyszne owsiane ciasteczka.